Back to All Events

WATER, FIRE, AIR: YOGA & AYURVEDA WORKSHOPS 2023


  • Ośrodek Warsztatowy Pełnia Poland (map)

Serdecznie zapraszam na noworoczne warsztaty jogi i ajurwedy!

✺ Podczas warsztatów będziemy przyglądali się sobie i naszym indywidualnym potrzebom przez pryzmat filozofii jogi i ajurwedy, wg których działają na nas, w zmiennych proporcjach, element wody, ognia i powietrza.

✺ Zarówno filozofia jogi, a dokładnie filozofii samkhya jogi, jak i tradycyjna medycyna indyjska, czyli ajurweda, opierają się o teorię stworzenia zwaną sṛṣṭyupatti. Według tej teorii, najpierw powstała uniwersalna dusza, czysta świadomość - puruṣa oraz materia kosmiczna, natura przejawiona - prakṛti.

Dr Partap Chauhan w książce “Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym” (tłum. Eżbiety Żuk-Widmańskiej) tak tłumaczy powstanie elementów świata przejawionego:

“Z uniwersalnej duszy lub czystej świadomości powstał pierwotny dźwięk Om (Aūṃ), a jego wibracje stworzyły przestrzeń (ākāśa). Przestrzeń zaczęła wirować i poruszać się, co sprawiło, że powstał element powietrza (vāyu). Tarcie pomiędzy przestrzenią a powietrzem wygenerowało gorąco i powstał ogień (agni). Wzrost gorąca sprawił, że przestrzeń i powietrze częściowo stopiły się i połączyły, tworząc płyn - powstała woda (jala). Trochę wody zmieszało się z przestrzenią, powietrzem i ogniem, tworząc element stały - ziemię (pṛthivī). Tak więc z przestrzeni, do której dołączyły kolejne elementy, utworzył się wszechświat, Ziemia oraz wszystko, co na niej istnieje. W ludziach pięć elementów to trzy podstawowe energie biologiczne, które mają swoje odzwierciedlenie w ciele fizycznym i konstytucji psychicznej. Nazywa się je doszami (dosa). Są to vata, pitta i kapha.”

“Umysł i ciało w dążeniu do zdrowia i szczęścia są nierozerwalną parą. Tak jak są trzy różne typy fizycznej konstytucji ciała są też trzy, mające odmienną naturę typy umysłu, nazywa się je trzema gunamimi (triguna).”

💧tamas - zatrzymanie, spoczynek, inercja, bezruchu, ignorancja

🔥 rajas - ruch, dynamizm, działanie, pasja

🫧 sattva - harmonia, dobroć, lekkość, kreatywność, świetlistość

“Konstytucja umysłowa/ guna subtelnie wpływa na dosze i dominuje w charakterze.”

Dosze pitta, vata i kapha (elementy ognia, powietrza i wody) odnoszą się do konstytucji psychofizycznej człowieka i stanowią punkt wyjścia dla postawienia prawidłowej indywidualnej diagnozy w ajurwedzie. Guny zaś odnoszą się do stanu umysłu, na który uczymy się wpływać poprzez praktykę jogi.

Podczas prowadzonych przeze mnie sesji jogi, doświadczymy takich sposobów praktyki, dzięki którym będziemy mogli rozpoznać wszystkie trzy guny: Piątkowa sesja będzie poświęcona elementowi wody i gunie tamasu. Oswoimi się z energią bezruchu, niedziałania, ciężaru i zatrzymania. W sobotę będziemy wzniecać ogieć poprzez dynamiczny ruch. W niedzielę zaś doświadczymy praktyki harmonizującej, dodającej powietrza, jasności i lekkości.

Na warsztat zaprosiłam także Elę Żuk-Widmańską, ekspertkę w dziedzinie ajurwedy. W sobotę po śniadaniu Ela poprowadzi 3-godzinną sesję, podczas której opowie nam, czym jest ajurweda. Pomoże nam określić nasze dosze, wyjaśni ich charakterystykę oraz przybliży zasady dbania o zdrowie w odniesieniu do konstytucji ciała. Będziemy mieli także czas zapoznać się z techniką ajurwedyjskiego masażu głowy.

ORIENTACYJNY PLAN DNIA:

💧PIĄTEK 13.01.2023:

16:30 przyjazd
17:00 TAMAS - praktyka jogi dla zatrzymania i odpoczynku
19:30 kolacja
20:30 medytacja

🔥SOBOTA 14.01.2023:

7:30 spacer medytacyjny i pranayama
9:00 śniadanie
10:00 AJURWEDA - wykład Eli Żuk-Widmańskiej, wskazówki praktyczne, diagnoza własnej doszy, nauka ajurwedyjskiego masażu głowy
13:00 obiad
17:00 RAJAS - praktyka jogi dla pobudzenia i zaangażowania do działania
19:30 kolacja
20:30 sesja z dźwiękiem mis i gongów Tybetańskich

🫧NIEDZIELA 15.01.2023:

7:30 spacer medytacyjny i pranayama
9:00 śniadanie
11:00 SATTVA - praktyka jogi dla poczucia harmonii, równowagi i lekkości
13:00 obiad
14:00 zakończenie warsztatów

✤ DOROTA KOBOS

Jest dyplomowaną instruktorką hatha jogi wg metody B.K.S. Iyengara ze stopniem Poziom III (Junior Intermediate III). Jestem artystką, malarką i graficzką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi z tytułem magistra sztuki. Praktykę jogi rozpoczęła w 2002 roku. Regularnie uczestniczY w wielu warsztatach hatha jogi prowadzonych w kraju i zagranicą, w Instytucie Mistrza B.K.S Iyengara w Punie, w Indiach, w Hiszpanii, w Niemczech i w Australii.

O praktyce jogi mówi:
“Strumień energii, płynący przez ciało ułożone w asanie powinien być jednostajny i niezakłócony. Opór dla swobodnego przepływu energii stawia nie tylko specyficzna dla każdego z nas budowa ciała, ale i nasze myśli, lęki, czyli wewnętrzna konstrukcja psychiczna i stan umysłu. Praktykując z ciałem, oddechem i umysłem w asanach, stopniowo odkrywamy i lepiej rozumiemy nas samych, naszą ludzką naturę i ukryty potencjał doświadczania spokoju w sobie i w relacji ze światem. Taka praktyka staje się prawdziwą jogą i prowadzi głębiej w wyciszony stan umysłu.”

✤ ELŻBIETA ŻUK - WIDMAŃSKA

Ajurwedą zajmuje się od 2004 roku. Wiedzy i masaży ajurwedyjskich uczyła się w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach, Faridabad pod kierunkiem Doktora Partapa Chauhana. Stworzyła portal internetowy ajurweda.pl. Jest autorką przekładu z angielskiego książki Dr Partapa Chauhana „Ajurweda jak dbać o siebie i być zdrowym”. Uczy ajurwedy. Prowadzi szkolenia z masaży ajurwedyjskich, gotowania według zasad ajurwedy.

O ajurwedzie mówi:
“Według mnie, ajurweda to nauka o podejmowaniu decyzji, a podejmujemy je w każdej chwili. Chodzi o to, aby były one korzystne dla nas z perspektywy całego życia. Jest to możliwe, kiedy umysł jest spokojny, wyciszony i zrównoważony. Jak to osiągnąć ? Tego właśnie uczy nas ajurweda. Pomimo iż liczy sobie ponad 5 tysięcy lat, nie straciła nic ze swojej aktualności. Jej zasady są niezmienne i uniwersalne, na tym polega jej piękno.”

🏡 MIEJSCE:

Klimatyczny, drewniany dom z bali Ani Kociszewskiej składa się z salonu z kominkiem i jadalnią, dużą kuchnią oraz 7-ma pokojami 2-, 3- i 4-osobowymi. Tuż obok domu, w osobnym budynku znajduje się przestronna i jasna sala do praktyki jogi z ogrzewaniem podłogowym oraz z dużymi oknami z widokiem na zieleń.

Dom i budynek z salą otacza obszerny teren, porośnięty drzewami, starymi jabłoniami i krzewami. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu dzikie zwierzęta.

Kuchnia w Pełni jest wegetariańska i wegańska, przepyszna, różnorodna, uwzględniająca alergie pokarmowe i nietolerancje (po wcześniejszym zgłoszeniu).

Więcej o Pełni:
https://annakociszewska.pl/yoga/osrodek-warsztatowy/

✤ PŁATNOŚCI:

Opłata 850,- PLN obejmuje:
✺ pobyt wraz z noclegiem i wegetariańskim wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja)
✺ wszystkie sesje asan, pranayamy i medytacji
✺ wykład o ajurwedzie, diagnoza doszy i nauka ajurwedyjskiego masażu głowy
✺ sesja z dźwiękiem Mis i Gongów Tybetańskich

ZAPISY: yoga@dorotakobos.com

❗️GWARANCJĄ REZERWACJI MIEJSCA JEST WPŁATA ZALICZKI 300 PLN❗️

CZAS NA ZGŁOSZENIE DO 15.12.2022 (decyduje data zaksięgowania wpłaty zaliczki 300 PLN)

Dane do przelewu bankowego:
41 1050 1461 1000 0097 0708 6881
Dorota Kobos Yoga & Art
Tytuł przelewu: “Joga i Ajurweda w Pełni 2023”

❗️W przypadku rezygnacji z udziału zwrot zaliczki nastąpi, jeżeli na zwolnione miejsce znajdzie się inna chętna osoba.

ADRES:
Pełnia Ośrodek Warsztatowy
Podwale 32, 05-092 Kępa Kiełpińska
https://maps.app.goo.gl/9umCYKkzybRgYszp9?g_st=ic

DOJAZD:
Życzliwych uczestników serdecznie proszę o zgłaszanie faktu posiadania ewentualnych wolnych miejsc w samochodzie. Jeśli przyjedziemy mniejszą ilością aut, usprawnimy dojazd i zredukujemy niekorzystny wpływ na środowisko.

Zapraszam!
Dorota Kobos